اهداف جشنواره

۱- تعیین و تبیین مؤلفه ای سینمای مطلوب قرآنی و عترتی
۲- رشد و رونق تولید و نمایش در سینمای قرآنی و عترتی از طریق زمینه سازی برای تبادل اندیشه و تعامل میان دست اندرکاران سینمای قرآنی و عترتی و صاحب نظران و مخاطبان
۳- ایجاد ارتباط ناگسستنی بین قرآنیان و هنرمندان متعهد و با اخلاص

بخش‌های جشنواره

۱- کارگردانی فیلم کوتاه و مستند
۲- بازیگری
۳-
کارگردانی پویانمایی (انیمیشن)
۴- نماهنگ
۵- بخش ویژه (یک اثر مربوط به سوره واقعه)

جوایز جشنواره

جوایز جشنواره آیات

موضوعات جشنواره

۱- داستان ها و قصص قرآنی و عترتی با اقتباس از داستان های قرآن کریم، زندگی و سیــره پیامبــر اسلام (ص) و معصــومین و پیامبــران الهی از دیدگاه قـــرآن کریم، زندگی و سیــره دیگر شخصیت های قرآنی، تمثیل و لطایف پندآموز قرآنی و عترتی و ….
۲- مضامین و معارف دینی و قرآنی: کانون خانواده، سبک زندگی، اقتصاد مقاومتی، حجاب و عفاف، مضامین و محتوای سوره مبارکه یاسین، فرهنگ ایثار و شهادت، امر به معروف و نهی از منکر، راستگویی، مثبت اندیشی، صلح و دوستی، مهربانی، امید و شعف، ظلم ستیزی، اسلام شناسی، گذشت، قانون مداری، حقوق همسایه، احسان به والدین، ازدواج، قناعت، کار و تلاش، توکل،کسب روزی حلال، قــرض الحسنه، زکات، نمـــاز، ربا، ریا، مقــاومت و پایداری، کسب علم و اندیشه، مسجد، توبه، ولایت و امامت، تقریب مذاهب، وحدت و اتحاد اسلامی، خودباوری، اسراف، بصیرت و روشنگری، مهدویت، همسرداری، غدیر، ولایت و امامت، ابتکار و خلاقیت و … .

شرایط عمومی شرکت در جشنواره

۱- آثار ارائه شده باید از نظر محتوا برگرفته از آیات و استناد به کلام قرآن کریم بوده و از نظر شیوه روایت قابلیت جذب مخاطب را داشته باشد.
۲- تاریخ تولید آثار از آغاز سال ۱۳۹۵ باشد.
۳- ارسال آثاری که قبل از تاریخ جشنواره در سینماهای کشور یا از شبکه های نمایش خانگی و تلویزیونی کشور پخش شده و یا در جشنواره های گذشته قرآنی شرکت کرده اند، به شرطی که موفق به کسب مقام نشده باشند، بلامانع است.
۴- در بخش مسابقه بنا به تصمیم ستاد جشنواره در مورد تعداد آثار محدودیتی وجود ندارد.
۵- در صورت به حد نصاب نرسیدن تعداد فیلم های هر بخش از مسابقه، بخش مربوطه برگزار نخواهد شد و آثار انتخابی در بخش غیررقابتی به نمایش درخواهد آمد.
۶- دبیرخــانه جشنــواره برای تمامـی آثار پذیرفته شده در بخش های مسابقه شرکت در آن مسابقه را صادر می کند.
۷- نهادها، سازمان های دولتی و تهیه کنندگان بخش خصوصی که تمایل دارند آثارشان در بخش های مختلف جشنواره شرکت کند لازم است نکات زیر را رعایت نمایند:
* جهت درخواست شرکت در جشنواره لازم است فرم مربوط در سایت را تکمیل و نسخه اولیه (DVD،HD یا Blu-ray) اثر خود را همراه با عکس صحنه و کارگردان و تهیه کننده به دبیرخانه جشنواره ارسال و تحویل نمایند.
* مهلت تحویل فیلم های پذیرفتــه شــده با فــرمـت DVD و DCP در بخـــش هــــای مختلف جشنـواره حداکثر تا ۲۰ بهمــن ماه ۱۳۹۶ است.
۸- در صورت عدم ارائه نسخـه مذکور در تــاریخ مقرر به منظوراحترام به قوانین و مخاطبین دبیرخانه جشنواره می تواند اثـر را از تمامی برنامه های خــود خارج کند.
۹- برنامه ریزی و تعییــن نــوبت های نمــــایش آثــار پذیرفتــه شده به عهــده دبیـرخانه جشنواره است.
۱۰- پس از تحویل آثار به دبیرخانه جشنـواره، امکان خارج کردن آنها از برنامــه وجود ندارد.
۱۱- تفسیــر و اخذ تصمیـم نهایی دربــاره موارد پیش بینــی نشــده به عهده دبیر جشنواره است.
۱۲- تحـویل اثــر و ثبــت درخـواست شـرکت در جشنواره به منزله قبول کامل مقررات و ضوابط نمایش فیلم در این جشنواره است.
۱۳- اطلاع رســانی درباره اخبــار جشنـــواره، نتـایــج انتخاب و سایر موارد صرفاً از طــریق مسؤولین جشنـــواره و سایت جشنواره صــورت می گیرد.