اخبار قرآنی استان بوشهر

کشاورزان حافظ و فعال قرآنی بوشهر تجلیل شدند

آیین تجلیل از کشاورزان حافظ، قاری و فعال قرآنی جهاد کشاورزی استان بوشهر در راستای اقدامات و برنامه های اجرایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر در خصوص افتخار انتخاب این استان به عنوان نخستین پایتخت قرآنی ایران در سال 1400، برگزار شد.

طی آیینی با حضور مسئول حوزه نماینده ولی فقیه در سازمان جهاد کشاورزی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدیرکل جهاد کشاورزی استان بوشهر، کشاورزان حافظ، قاری و فعال قرآنی جهاد کشاورزی این استان تجلیل شدند.

مسئول حوزه نماینده ولی فقیه در سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر در این مراسم، بیان کرد: قرآن جامع ترین و کاملترین کتاب آسمانی و معجزه جاویدان پیامبر خاتم است.

حجت الاسلام و المسلمین غلامرضا هاشمی گفت: کتاب های آسمانی دیگر یک دورانی داشتند و تمام شدند ولی کتاب آسمانی نبی خاتم همچنان که خود پیامبر خاتم و آخرین فرستنده خداوند است قرآن هم خاتم است و یک هدیه آسمانی است که هیچ تحریفی در آن راه پیدا نکرده است و نخواهد کرد.

وی افزود: قرآن یک دریایی بیکران و ژرفی است که هرکسی از آن بهره کافی می برد.

هاشمی عنوان کرد: کسانی که قاری قرآن هستند با صدای خود از قرآن بهره مند می‌شوند، آنهایی که مفسر هستند و تفسیر آیات و روایات دارند نیز بهره کافی می برند.

وی اظهار داشت: آن هایی که خاتم کار و نویسنده هستند، با خط زیبا از قرآن استفاده می برند و آن هایی که شاعر و ادیب هستند از معرفت و ادبیات قرآن استفاده می‌برند و هرجا که به قرآن عمل شد جامعه در مسیر پیشرفت قرار گرفت.

هاشمی بیان داشت: امسال که بوشهر سال قرآنی ایران انتخاب شد یک افتخاری است برای همه مردم استان و تبریک عرض نموده به همه دوستداران و حامیان بوشهر کسانی که در این راستا زحمت کشیده اند.

غلامرضا هاشمی تصریح کرد: وزارت جهاد کشاورزی یکی از ده های کمیته فجر کمیته روستایی و عشایری است که مسئولیت آن در کشور برعهده نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد می باشد و در استان‌ها مسئولین دفاتر هستند.

هاشمی گفت: در دهه فجر هر ساله از روستا های عشایر و بخش ها و شهرستان‌ها و استان‌ها مسابقات برگزار و همه آنها جمع بندی می شود و برندگان قرآنی استانی معرفی شوند به تهران و در نهایت یک مسابقه سراسری در مشهد، قم یا شیراز برگزار می شود.

وی گفت: امسال با توجه به اینکه استان بوشهر به عنوان پایتخت قرآنی انتخاب شده این مراسم و برنامه در استان بوشهر برگزار می شود که موافقت ابتدایی آن از حضرت آیت الله صفایی بوشهری نماینده محترم ولی فقیه در استان بوشهر گرفته شده است.

مسئول حوزه نماینده ولی فقیه در سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر، ابراز کرد: حدود 350 نفر ممتازین کشوری در رشته‌های حفظ، قرائت، مفاهیم و غیره هستند که در اواخر بهمن یا اوایل اسفندماه مسابقه در بوشهر برگزار شده تا برگ زرینی بر افتخارات استان بوشهر باشد.

در ادامه مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر ضمن تقدیر و تشکر از دست اندرکاران و برگزار کنندگان مراسم تجلیل از فعالان قرآنی جامعه کشاورزی در سراسر استان بیان داشت: از کتاب به عنوان بزرگترین اختراع بشری یاد می کنیم و اگر کتاب نبود امروز پیشرفت در تکنولوژی و تمام علوم نبود.

فاطمه کرمپور با اشاره به اینکه قرآن بزرگترین و مانا ترین معجزه می باشد، گفت: کتاب قرآن به عنوان بزرگترین اختراع بشر یاد شده که به دنبالش پیشرفت به همراه داشت.

وی اظهار داشت: با توجه به اهمیت این کتاب آسمانی است که استان بوشهرتقریبا 6 سال پیاپی روز قرآنی بوشهر16 اسفند را گرامی میداریم.

کرمپور گفت: اولین استانی است که دهکده قرآنی دارد و بنام روستای چارک در شهرستان دشتی که مردم آن روستا انس زیادی با قرآن دارند و قاری، حافظ و یا مفسر قرآن می باشند.

کرمپور تصریح کرد: اگر در طول تاریخ نگاه کنیم استان بوشهر هم مهد و دروازه ورود اسلام بوده و هم مذاهب و ادیان در خود جای داده است و به طور مسالمت آمیز در کنار هم زندگی می کنند.

کرمپور گفت: تنها استانی هستیم که دارای قرآن رمزدار یا متقارن بنام میرزا معتقد اهرمی وجود دارد و در روز 16 اسفند برگزار می شود.

وی در خصوص افتخار انتخاب استان بوشهر به عنوان نخستین پایتخت قرآنی ایران در سال 1400، اظهار داشت: در سال 1399 معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی وقتی هم افزایی، اتحاد و هم دلی بین همه دستگاه های فرهنگی را دیدند و اینکه چه اتفاقات خوبی در استان بوشهر رقم می خورد، در شورای فرهنگ عمومی این استان، بوشهر را به عنوان نخستین پایتخت قرآنی ایران در سال 1400 قلمداد کردند.

کرمپور افزود: دبیرخانه نخستین پایتخت قرآنی ایران در سال 1400 در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر واقع شده است.

فاطمه کرمپور ابراز داشت: پیرو این اتفاق و افتخار بزرگ در استان، 10 کمیته و به تبع آن 40 کارگروه تشکیل شده و تمام دستگاه ها و نهاد های اجرای مفتخر به فعالیت در حوزه پایتخت قرآنی شدند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر در پایان خاطرنشان کرد: 80 برنامه عملیاتی را برای پایتخت قرآنی پیش بینی شده است 40 برنامه ابتکاری و خلاقانه هم به دنبال آن در دست اجرا است و امیدواریم که یک سری شرایط فراهم شود که در سال های آینده نیز به نتیجه مطلوبی در این حوزه برسیم.

گفتنی است که در این مراسم علیرضا رنجبر از شهرستان کنگان، آقای محب محبی، مهدی زنگنه و هادی میرشکاری نسب از تنگستان به عنوان کشاورزان حافظ و فعال قرآنی بوشهر تجلیل شدند.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا